Polecamy również zaawansowane programy szkoleń dla flot aut osobowych i ciężarowych.
Zapisy oraz wszelkie informacje:
Wiele osób pewnie się zdziwi, ale jazda defensywna zaczyna się jeszcze zanim wsiądziemy do auta i uruchomimy silnik. Jedną z pierwszych zasad jazdy defensywnej, jest przygotowanie się do jazdy samochodem, zwłaszcza w przypadku dłuższej podróży. Przygotowanie do jazdy obejmuje następujące czynności:
Następne reguły związane z jazdą defensywną powiązane są bezpośrednio z zachowaniem bezpieczeństwa. A skoro mowa o bezpieczeństwie to podstawową i jedną z najczęściej łamanych zasad jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dlaczego warto? Ponieważ:
Utrzymanie prawidłowej pozycji w fotelu jest podczas jazdy poprawia nasze bezpieczeństwo. Bezpieczna pozycja za kierownicą to taka, w której:
Reguła 2 sekund to jedna z ważniejszych zasad jazdy defensywnej, Reguła 2 sekund polega na utrzymywaniu odległości od pojazdu przed nami, równej lub większej dystansowi, który przy danej prędkości pokonamy w ciągu 2 sekund. Bez względu na to po jakiej nawierzchni się poruszamy i w jakich warunkach, taki dystans zwiększamy znacząco bezpieczeństwo kierującego pojazdem dając mu czas na reakcję i wykonanie odpowiedniego manewru. Pierwsza sekunda stanowi swego rodzaju ?rezerwę? na czas reakcji kierowcy . Gdy kierowca zobaczy, że auto przed nim zaczęło gwałtownie hamować, to nawet przy osób z dobrym refleksem wciśnięcie pedału hamulca nastąpi po około 1 sekundzie. Druga sekunda to dystans potrzebny na zniwelowanie ewentualnych różnic w prędkości hamowania warunkowanych różnymi samochodami, oponami oraz nawierzchnią.
Obserwowanie drogi podczas jazdy samochodem patrzymy tym dalej im szybciej jedziemy. Patrzenie dalej oznacza, że mamy więcej czasu na ewentualną reakcję czy taktykę jazdy samochodem, zasada ta jest powiązana z regułą 2 sekund, ponieważ patrzenie dalej daje możliwość by zauważyć i zareagować wcześniej poprzez korektę toru jazdy i ominięcie przeszkody lub hamowanie. Zbyt późne dostrzeżenie przeszkody oznacza praktycznie brak czasu na jakąkolwiek reakcję. Reguła jest więc prosta, im szybciej jedziemy tym dalej powinniśmy patrzeć. Należy pamiętać, że stanie w korku nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania otoczenia pojazdu. Kierowca nadal zobowiązany jest kontrolować wewnętrzne lusterko wstecznego oraz lusterka boczne. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Kodeksem np. rowerzysta może wyprzedzić samochód stojący w korku po prawej jak i po lewej stronie. Obserwując drogę jadąc w nocy należy unikać bezpośredniego patrzenia na samochody jadące z przeciwka. Należy kierować wzrok w ciemniejszy punkt drogi przed nami, co pozwoli zminimalizować ryzyko oślepienia.
Zasady wykonywania manewrów skręcania. Zawsze sygnalizujemy zamiar skrętu kierunkowskazem odpowiednio wcześnie informując o naszym zamiarze pozostałych uczestników ruchu. Włączony odpowiednio wcześnie kierunkowskaz oznacza, że pozostali uczestnicy ruch mogą spodziewać się znacznego wytracenia prędkości, a nawet zatrzymania pojazdu sygnalizującego zamiar wykonania manewru. Zapalone światło stopu np poza terenem zabudowanym na prostej drodze nie koniecznie kojarzy się z chęcią całkowitego zatrzymania. Sygnalizacja kierunkowskazem daje wyraźny sygnał że pojazd zamierza skręcić i może w tym celu znacznie zwolnić lub zatrzymać. Podczas wykonywania skrętu w lewo , jeśli nie mamy możliwości wykonania go od razu, należy zatrzymać pojazd blisko lewej strony z kołami skierowanymi na wprost, a skręt kierownicą wykonujemy dopiero ruszając, ponieważ wykonany w ten sposób manewr zwiększa nasze bezpieczeństwo. Chodzi tu o sytuację gdy oczekując na możliwość skrętu, zostaniemy uderzeni z tyłu przez innego kierującego, nasze auto dzięki wyprostowanym kołom, zostanie pchnięte w przód. Skręcone koła w takiej sytuacji, sprawiły by , że nasz samochód został by wepchnięty na przeciwny pas ruchu wprost pod nadjeżdżający z przeciwka pojazd, który mieliśmy zamiar właśnie przepuścić.
Omijanie przeszkód i wolno poruszających się pojazdów – podobnie jak w przypadku skręcania, zawsze należy zasygnalizować zamiar wyprzedzania kierunkowskazem. Nie jest to wymagane prawem, choć będzie to sygnał dla kierujących pojazdami za Tobą o zbliżającej się przeszkodzie. Pojazdy jadące z tyłu mogą nie widzieć np rowerzysty czy pieszego, którego zasłaniasz swoim samochodem i mogą nie zdążyć odpowiednio zareagować.
W razie potrzeby zwolnij, ponieważ przejeżdżanie z pełną prędkością tuż obok pieszego lub rowerzysty jest bardzo ryzykowne. Są to pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, pozbawieni jednak szans w zderzeniu z samochodem. Przejeżdżający z dużą prędkością może spowodować utratę równowagi pieszego lub rowerzysty.
Wyprzedzanie – Jadąc za dużym samochodem ciężarowym należy zachować większy odstęp, aby mieć lepszą widoczność. Należy pamiętać, że im dalej jedziemy od poprzedzającego samochodu tym większe pozostaje pole widzenia. Jazda bardzo blisko samochodu tzw. jazda „na zderzaku” zmusza kierowcę do niebezpiecznego ?wychylania się? zza większego pojazdu, a w konsekwencji niebezpiecznego wykonania manewru wyprzedzania, jadąc w ten sposób łamiemy też regułę 2 sekund. Jazda blisko pojazdu, który mamy zamiar wyprzedzić, aby mieć mniejszy dystans do wyprzedzania nie jest dobrym pomysłem. Mniejszy dystans nie musi oznaczać wcale krótszego trwania manewru wyprzedzania. Utrzymując większą odległość, kierowca ma lepszy pogląd na sytuację na drodze, dodatkowo odległość ta umożliwia nabranie różnicy prędkości jeszcze na swoim pasie ruchu, co w efekcie zaowocuje krótszym a przez to i bezpieczniejszym wykonaniem manewru. Przygotowując się do manewru wyprzedzania na mokrej nawierzchni włącz szybszy program wycieraczek, ponieważ spod kół wyprzedzanego pojazdu może jednorazowo wydobyć się duża ilość wody, która ograniczy naszą widoczność.
Rozmowa przez telefon podczas jazdy – korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest w Polsce dozwolone wyłącznie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Trzeba jednak pamiętać, że prawo nie dopuszcza używania innych funkcji telefonu wymagających koncentracji uwagi na urządzeniu jak np. pisanie wiadomości SMS, MMS, e-maili, gier itp, samo wyszukiwanie osoby w kontaktach też może odciągać uwagę kierowcy. Podobnie wygląda sprawa nawigacji samochodowych, planowanie trasy w trakcie jazdy , podobnie jak pisanie wiadomości sms, skupia uwagę na urządzeniu i odciąga wzrok kierowcy. Aby zaplanować trasę w nawigacji lub wprowadzić w niej poprawki, należy się zatrzymać. Warto zauważyć że sama rozmowa przez telefon, choć dozwolona prawem, może być niebezpieczna ze względu na obniżenie koncentracji związanej z prowadzeniem samochodu. Wiele osób ma problem z podzielnością uwagi, a koncentrując się na ważnej rozmowie obniża się poziom skupienia kierowcy, przez co czas reakcji kierowcy może się bardzo wydłużyć, kierowca może też nie zauważyć istotnych informacji np, znaków drogowych. Dlatego też jeśli prowadzimy ważną rozmową przez telefon, warto zatrzymać samochód i spokojnie porozmawiać.