Szkolenie z jazdy defensywnej – zapraszamy na kurs

Szkolenie z jazdy defensywnej (defensive driving) – Kurs można odbyć w dowolnym terminie w formie zajęć grupowych lub indywidualnie.

Polecamy również zaawansowane programy szkoleń dla flot aut osobowych i ciężarowych.

Zapisy oraz wszelkie informacje:

Wiele osób pewnie się zdziwi, ale jazda defensywna zaczyna się jeszcze zanim wsiądziemy do auta i uruchomimy silnik. Jedną z pierwszych zasad jazdy defensywnej, jest przygotowanie się do jazdy samochodem, zwłaszcza w przypadku dłuższej podróży. Przygotowanie do jazdy obejmuje następujące czynności:

 • Sprawdzenie poziomu oleju oraz pozostałych płynów. Czynność ta zajmie zaledwie kilka minut, jednak może uchronić przed problemami w czasie jazdy. Należy dokładnie sprawdzić poziomy w zbiorniczkach poszczególnych płynów. Czynności kontrolne nie tylko zapewnią żywotności samochodu, ale też poprawią bezpieczeństwo. Skontrolować należy poziom płynu hamulcowego oleju silnikowego, płynu chłodniczego oraz płynu wspomagania układu kierowniczego jeśli samochód posiada wspomaganie.
 • Sprawdzenie ciśnienia w oponach to często ignorowana, lecz bardzo istotna czynność. Nieprawidłowe ciśnienie w oponach może wpływać negatywnie na sposób prowadzenia samochodu, a także drogę hamowania pojazdu. Ciśnienie powietrza ma także wpływ na skuteczność odprowadzania wody przez bieżnik, jak i jego nierównomierne zużycie. Dłuższa jazda na zbyt niskim ciśnieniu może doprowadzić do uszkodzenia opony i utraty kontroli nad pojazdem.
 • Należy zadbać o dobrą widoczność i dokładnie wyczyścić lub odśnieżyć szyby wewnątrz i na zewnątrz. Należy stosować się do zasady ?widzieć i być widzianym?, dlatego należy także zadbać o czystość oświetlenia samochodu. Dobra widoczność jest niezbędna do prowadzenia auta. Czyste szyby mają ogromne znaczenie nie tylko podczas jazdy nocnej czy w warunkach o ograniczonej widoczności, jazda pod słońce sprawia, że zanieczyszczenia na szybie powodują nieprzyjemne refleksy światła.
 • W przypadku długich podróży należy przygotować plan trasy przed wyruszeniem, po to, by uniknąć niepotrzebnych nerwów związanych z ewentualnym pomyleniem drogi i konieczności “nadrabiania straconego czasu”. Warto zaplanować dokładnie trasę przejazdu by w trakcie jazdy nie zerkać na mapę albo nie ustawiać nawigacji jednocześnie prowadząc samochód. Manipulowanie przy nawigacji lub czytanie mapy podczas jazdy może stanowić poważne zagrożenie dla kierowcy i pozostałych uczestników ruchu. Warto zaznaczyć by komendy nawigacji traktować z ograniczonym zaufaniem. Warto również patrzeć na znaki i sprawdzać na bieżąco czy aby na pewno nawigacja prawidłowo nas prowadzi. Nie wolno bezmyślnie wykonywać każdego polecenia nawigacji.

Następne reguły związane z jazdą defensywną powiązane są bezpośrednio z zachowaniem bezpieczeństwa. A skoro mowa o bezpieczeństwie to podstawową i jedną z najczęściej łamanych zasad jest zapinanie pasów bezpieczeństwa. Dlaczego warto? Ponieważ:

 • Zapinanie pasów  jest wymagane przez prawo. Zgodnie z  obowiązującym prawem, zapinanie pasów jest bezwzględnie wymagane od kierowcy pojazdu  jak i wszystkich pasażerów siedzących w fotelach wyposażonych  w pasy. Pasażerowie siedzący na tylnych fotelach pojazdu, dla bezpieczeństwa własnego oraz pozostałych pasażerów  muszą mieć zapięte pasy. Jazda na tylnym fotelu bez zapiętych pasów w przypadku ewentualnej kolizji może doprowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci prawidłowo zapiętej osoby na przednim fotelu, w wyniku zmiażdżenia przez osobę niezapiętą, której ciało może uderzyć z siłą nacisku zbliżoną do kliku ton.
 • To nie prawda, że  przy poważnych wypadkach zapinanie pasów może zaszkodzić. To fikcja, która nie ma odzwierciedlenia w jakichkolwiek badaniach i statystykach. Zadaniem prawidłowo zapiętych pasów bezpieczeństwa jest ratowanie życia i zdrowia kierowcy jak oraz pasażerów. Opowieści o wypadaniu przez szybę są prawdziwe, jednak częściej są przyczyną zgonu niż ratowania życia. Tylko niewłaściwie zapięte pasy mogą nie spełnić swojego zadania  lub być przyczyną poważnych obrażeń. Winę jednak ponosi osoba, która nie prawidłowo zapięła pasy. Zasada zapinania pasów kierowcy i pasażerów mówi, że pasy zapinamy tak, aby przylegały jak najbliżej ciała. Część biodrowa pasów powinna znajdować się jak najbliżej ciała. Tylko takie zapięcie pasów bezpieczeństwa zapewni ich właściwe za działanie pasów bezwładnościowych z napinaczami, a takie są obecnie stosowane w większości samochodów.
 • Nie prawdą jest stwierdzenie, że na krótkim dystansie, nie ma potrzeby zapinania pasów.  W Polsce obowiązuje bezwzględny obowiązek zapinana pasów bezpieczeństwa podczas jazdy, bez względu na dystans oraz prędkość jazdy, także  na terenie prywatnym pasy winny być bezwzględnie zapięte
 • W samochodach wyposażonych w poduszki powietrzne, pasy bezpieczeństwa  wraz z poduszkami stanowiąc jeden system bezpieczeństwa. Otwarcie poduszki powietrznej w trakcie kolizji bez zapiętych pasów może doprowadzić do dodatkowych obrażeń spowodowanych przez poduszkę powietrzną.
 • Ogromną zaletą pasów bezpieczeństwa jest fakt, że ułatwiają one prowadzenie samochodu w sytuacji awaryjnej. Prawidłowo zapięte oraz dociągnięte pasy bezpieczeństwa są wstanie  utrzymać kierowcę w fotelu w prawidłowej pozycji podczas wysokich przeciążeń, które mogą pojawić się w przypadku gdy auto wpadnie w poślizg lub przy ostrych manewrach jak np gwałtowne ominięcie przeszkody na drodze. Zapięte pasy umożliwiają tym samym płynną i “miękką” pracę kierownicą, w trakcie nagłych manewrów, zmniejszając ryzyko utraty kontroli nad pojazdem, w przeciwieństwie do pracy szarpanej na napiętych mięśniach przedramion, gdy kierowca próbuje ciałem przezwyciężyć siłę odśrodkową i utrzymać się w fotelu.

Utrzymanie prawidłowej pozycji w fotelu jest podczas jazdy poprawia nasze bezpieczeństwo. Bezpieczna pozycja za kierownicą to taka, w której:

 • Zagłówki w fotelach są  każdorazowo dopasowane do wzrostu osoby siedzącej na danym fotelu.  Zbyt wysokie wysunięcie zagłówka może nie tylko obniżyć skuteczność jego  działania, lecz także  doprowadzić do poważnych obrażeń głowy lub odcinka szyjnego kręgosłupa. Zbyt niskie ustawienie zagłówków w przypadku kolizji czołowej lub uderzenia w tył naszego auta może spowodować uraz kręgosłupa szyjnego. Niestety zagłówki w wielu samochodach nie posiadają wystarczającej możliwości ich regulowania, tak by pozwoliły właściwie ustawić ich wysokość.  Prawidłowe ustawienie zagłówka to takie, gdy górna krawędź zagłówka znajduje się nie niżej niż linia skroni, oraz nie wyżej niż czubek jego głowy.  Istotne jest także, by zagłówek znajdował się możliwie blisko głowy podczas jazdy.
 • Oparcie fotela kierowcy musi być w miarę pionowo, co stanowi podstawę bezpieczeństwa zarówno kierowcy jak i pasażerów.  Pionowe ustawienie fotela zapewnia lepszy punkt oparcia pleców, który umożliwia większą siłę wciskania hamulca oraz lepsze wyczucie samochodu dzięki większej  powierzchni styku pleców kierowcy z z fotelem oraz lepsze trzymanie boczne i właściwe działanie pasów bezpieczeństwa.
 • Odległość fotela kierowcy od kierownicy i pedałów to kolejna reguła bezpieczeństwa, która mówi, że kierowca po wciśnięciu pedału sprzęgła i/lub hamulca nie może mieć możliwości wyprostowania nóg w kolanach.  Ugięta noga w kolanie połączona z prawidłowo ustawionym oparciem fotela, umożliwia wciśnięcie pedału hamulca z maksymalną siłą. Podczas hamowania z wyprostowaną w kolanie nogą kierowca podnosi się w fotelu tracąc właściwy punkt podparcia pleców, a także używa słabszego niż udo stawu skokowego co może powodować mniejszą siłę nacisku na pedał hamulca. Ważne są także  konsekwencje wypadku w obu przypadkach. Kolizja czołowa w przypadku wyprostowanych nóg w kolanach, może spowodować bardzo groźne złamania kompresyjne oraz poważne uszkodzenia stawów biodrowego oraz kolanowego. W przypadku kolizji czołowej na ugiętych kolanach ryzyko powstania takich obrażeń jest zminimalizowane.

Reguła 2 sekund to jedna z ważniejszych zasad jazdy defensywnej, Reguła 2 sekund polega na utrzymywaniu odległości od pojazdu przed nami, równej lub większej dystansowi, który przy danej prędkości pokonamy w ciągu 2 sekund. Bez względu na to po jakiej nawierzchni się poruszamy i w jakich warunkach, taki dystans zwiększamy znacząco bezpieczeństwo kierującego pojazdem dając mu czas na reakcję i wykonanie odpowiedniego manewru. Pierwsza sekunda stanowi swego rodzaju  ?rezerwę? na czas reakcji kierowcy . Gdy kierowca zobaczy, że auto przed nim zaczęło gwałtownie hamować, to nawet przy osób z dobrym refleksem  wciśnięcie pedału hamulca nastąpi po około 1 sekundzie. Druga sekunda to dystans potrzebny na zniwelowanie ewentualnych różnic w prędkości hamowania warunkowanych różnymi samochodami, oponami oraz nawierzchnią.

jazda defensywna obserwowanie drogi w trakcie postoju

Obserwowanie drogi  podczas jazdy samochodem patrzymy tym dalej im szybciej jedziemy. Patrzenie dalej oznacza, że mamy więcej czasu na ewentualną reakcję czy taktykę jazdy samochodem, zasada ta jest powiązana z regułą 2 sekund, ponieważ patrzenie dalej daje możliwość by zauważyć i zareagować wcześniej poprzez  korektę toru jazdy i ominięcie przeszkody lub hamowanie. Zbyt późne dostrzeżenie przeszkody oznacza praktycznie brak czasu na jakąkolwiek reakcję. Reguła jest więc prosta, im szybciej jedziemy tym dalej powinniśmy patrzeć. Należy pamiętać, że stanie w korku nie zwalnia kierowcy z obowiązku kontrolowania otoczenia pojazdu. Kierowca nadal zobowiązany jest kontrolować wewnętrzne lusterko wstecznego oraz lusterka boczne. Warto zaznaczyć, że zgodnie z Kodeksem np. rowerzysta może wyprzedzić samochód stojący w korku po prawej jak i po lewej stronie. Obserwując drogę jadąc w nocy należy unikać bezpośredniego patrzenia na samochody jadące z przeciwka. Należy kierować wzrok w ciemniejszy punkt drogi przed nami, co pozwoli zminimalizować ryzyko oślepienia.

Zasady wykonywania manewrów skręcania. Zawsze sygnalizujemy zamiar skrętu kierunkowskazem odpowiednio wcześnie informując o naszym zamiarze pozostałych uczestników ruchu. Włączony odpowiednio wcześnie  kierunkowskaz  oznacza, że pozostali uczestnicy ruch mogą spodziewać się znacznego wytracenia prędkości, a nawet zatrzymania pojazdu sygnalizującego zamiar wykonania manewru. Zapalone światło stopu np poza terenem zabudowanym na prostej drodze nie koniecznie kojarzy się z chęcią całkowitego zatrzymania. Sygnalizacja kierunkowskazem  daje wyraźny sygnał że pojazd zamierza skręcić i może w tym celu znacznie zwolnić lub zatrzymać. Podczas wykonywania skrętu w lewo , jeśli nie mamy możliwości wykonania go od razu, należy zatrzymać pojazd blisko lewej strony z kołami skierowanymi na wprost, a skręt kierownicą wykonujemy dopiero ruszając, ponieważ wykonany w ten sposób manewr zwiększa nasze bezpieczeństwo.  Chodzi tu o sytuację gdy  oczekując na możliwość skrętu, zostaniemy uderzeni z tyłu przez innego kierującego, nasze auto dzięki wyprostowanym kołom,  zostanie pchnięte w przód. Skręcone koła w takiej sytuacji, sprawiły by , że nasz samochód został by wepchnięty na przeciwny pas ruchu wprost pod nadjeżdżający z przeciwka pojazd, który mieliśmy zamiar właśnie przepuścić.

jazda defensywna omijanie rowerzysty z dużą prędkością

Omijanie przeszkód i wolno poruszających się pojazdów –  podobnie jak w przypadku skręcania, zawsze należy  zasygnalizować  zamiar wyprzedzania kierunkowskazem. Nie jest to wymagane prawem, choć będzie to sygnał dla kierujących pojazdami za Tobą o zbliżającej się przeszkodzie. Pojazdy jadące z tyłu mogą nie widzieć np rowerzysty czy pieszego, którego zasłaniasz swoim samochodem i mogą nie zdążyć odpowiednio zareagować.
W razie potrzeby zwolnij, ponieważ przejeżdżanie z pełną prędkością tuż obok pieszego lub rowerzysty jest bardzo ryzykowne. Są to pełnoprawni uczestnicy ruchu drogowego, pozbawieni jednak szans w zderzeniu z samochodem. Przejeżdżający z dużą prędkością może spowodować utratę równowagi pieszego lub rowerzysty.

zasady jazdy defensywnej wyprzedzanie samochodu ciężarowego

Wyprzedzanie – Jadąc za dużym samochodem ciężarowym należy zachować większy odstęp, aby mieć lepszą widoczność. Należy pamiętać, że im dalej jedziemy od poprzedzającego samochodu tym większe pozostaje pole widzenia. Jazda bardzo blisko samochodu tzw. jazda “na zderzaku” zmusza kierowcę do niebezpiecznego ?wychylania się? zza większego pojazdu,  a w konsekwencji niebezpiecznego wykonania manewru wyprzedzania, jadąc w ten sposób łamiemy też regułę 2 sekund. Jazda blisko pojazdu, który mamy zamiar wyprzedzić, aby mieć mniejszy dystans do wyprzedzania nie jest dobrym pomysłem. Mniejszy dystans nie musi oznaczać wcale krótszego trwania manewru wyprzedzania. Utrzymując większą odległość, kierowca ma lepszy pogląd na sytuację na drodze, dodatkowo  odległość ta umożliwia nabranie różnicy prędkości jeszcze na swoim pasie ruchu, co w efekcie zaowocuje krótszym a przez to i bezpieczniejszym wykonaniem manewru. Przygotowując się do manewru wyprzedzania na mokrej nawierzchni włącz szybszy program wycieraczek, ponieważ  spod kół wyprzedzanego pojazdu może jednorazowo wydobyć się duża ilość wody, która ograniczy naszą widoczność.

jazda defensywna korzystanie z telefonu

Rozmowa przez telefon podczas jazdy – korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy jest  w Polsce dozwolone wyłącznie przy użyciu zestawu głośnomówiącego. Trzeba jednak pamiętać, że prawo nie dopuszcza  używania innych funkcji telefonu wymagających koncentracji uwagi na urządzeniu jak np. pisanie wiadomości SMS, MMS, e-maili, gier itp, samo wyszukiwanie osoby w kontaktach też może odciągać uwagę kierowcy. Podobnie wygląda sprawa nawigacji samochodowych, planowanie trasy w trakcie jazdy , podobnie jak pisanie wiadomości sms, skupia uwagę na urządzeniu i odciąga wzrok kierowcy. Aby zaplanować trasę w nawigacji lub wprowadzić w niej poprawki, należy się zatrzymać. Warto zauważyć że sama rozmowa przez telefon, choć dozwolona prawem, może być niebezpieczna ze względu na obniżenie koncentracji związanej z prowadzeniem samochodu. Wiele osób ma problem z podzielnością uwagi, a koncentrując się na ważnej rozmowie obniża się poziom skupienia kierowcy, przez co czas reakcji kierowcy może się bardzo wydłużyć, kierowca może też nie zauważyć istotnych informacji np, znaków drogowych.  Dlatego też jeśli prowadzimy ważną rozmową przez telefon, warto zatrzymać samochód  i spokojnie porozmawiać.

[booked-calendar style="list" calendar="52"]